Esimesed sheltie kutsikad sündisid Eestis 1989 aastal ja sellest ajast olen tegelenud selle tõuga 30 aastat.

Koertega olen tegelenud 71 aastast.Mul on aiandusalane kõrgem haridus,valdan ka vene,soome ja inglise keelt.

White Coastal kennel on kujunenud maailmas väga kuulsaks sheltie kenneliks.Oleme kasvatanud ligi 100 kümne maa tšempioni.Meie kasvandikke elab Lääne-Euroopas,Austraalias,Skadinaavias,baltikumis,Venemaal ja Eestis.Paljud koerad on perelemmikud.

Oleme osalenud Soomes sheltide erinäitustel,kus on sadu sheltisid ja saanud auhinnalisi kohti.Essi tuliSoomes 2014a maailmanäitusel teiseks.

Meie aretusest isane sheltie Kimi on ainuke koer Eestist,kes elab Austraalias ja on Austraalia tšémpion.2018 aastal tuli White Coastal Singing in the Rain”Sida” Eesti,Soome ja Rootsi tšémpioniks.

Olen toonud aretusmaterjali erinevatest riikidest ja kasutanud välismaal elavaid isaseid.Kennelis elab 8-s põlvkond White Coastal koeri.Lähisuguluspaaritust ei ole kasutatud.

Ühte koera olen paaritanud Inglismaal,selle maa parima koeraga.

3 koera olen toonud Šveitsist,3 Rootsist,2 Venemaalt,1 Norrast,4 Soomest,1 Tšehhist.

Koertele on teostatud terviseuurigud(düsplaasiauuringud,silmauuringud,geenitestid,põlveuuringud),enamus on tšempionid.Koertel on väga head elamistingimused.

Kutsikad kontrollitakse arsti poolt,tehakse silmauuring,vaktsineeritakse,ussirohu,saavad kiibid,lemmikloomapassid,tõutunnistused.

Kutsikate omanikele on tagatud igakülgne konsultatsioon koera eluea jooksul.Soovi korral on võimalik kennelit külastada ja tutvuda koertega.Asume Tallinna lähedal Rannamõisas.

Kõik see võtab väga palju aega ja on kulukas aga sellega tagame selle,et valime parimad koerad kutsikate vanemateks.

Sheltie on Eestis tõuna juba tuntuks saanud,kuid siiski on neid koeri veel väga vähe ja nad on küllalt haruldased.
Sheltie on väga hea tervisega tõug ja neil on väga vähe haigusi.Terved kõrvadsilmad,,ei ole nahaprobleeme,hea seedimine,vähenõudlikkus,kergesti õpetatavad-kõik see teeb selle tõu mujal maailmas väga populaarseks.Loomaarsti juures tuleb käia 1kord 2 aasta tagant vaktsineerimas.Vanad koerad on elujõulised ja kõrge eluiga.Sheltid sobivad nii eramajasse kui ka korterisse.Ei karda külma .Maal elades , kus territoorium ei ole piiratud,hoiavad kodu ja ei lähe hulkuma.Väga hästi sobivad lastega peredesse ja ka vanemtele inimestele.Sheltidega on kerge reisida nii oma autoga kui ka rongi-bussiga.Kui lähete reisile,siis saavad sheltiga hästi hakkama sõbrad-sugulased.

Sheltie on väike koer,täiskasvanud koera turja kõrgus on alla 40 cm,kaalult umbes 6- 10 kg,saab võtta sülle.Samas ei ole ta liiga väike ega ole õrn.Loovususealine 2 kuune kutsikas kaalub ligikaudu 2kg ja kasvab väga kiiresti,saavutades 6-8 kuuselt täiskasvanud koera mõõtmed.Täiskasukas tuleb umbes aastaselt.

Karva ajavad emased 4 kuud peale jooksuaega ja isased 1kord aastas.
Välimuselt on sheltie väga sarnane colliega,olles ainult 3 korda väiksemsem ja teda saab vabalt sülle võtta.Iseloomult on enamik sheltisid energilisemad kui colied ja võtavad kergemini õppust.

Kutsika kasvatamine on lihtne.Alguses sööb kutsikatoitu,alates 3-4 kuust võib anda erinevaid toiduaineid.Kutsika omanik saab kaasa kutsika toitmisjuhendi ja loovutamisel toidu kaasa.

Soobel.marmor ja tricolor sheltid,Jaco,Mummu ja Cuba,2008

(C)KARIN POIKLAGU
Sheltid näitusel,Jaco ja Mummu

Sheltie võib olla  eramajas õues,toas öösiti.
Sheltie kasvatamine ja pidamine on lihtne,Ta ei vaja mingit erihooldust ega eritoitmist.Karv püsib loomulikult ilus,mõnikord on vaja koera kõrvataguseid kammida.Toiduks sobib pere toit ja juurde võib anda koerte kuivtoitu ja liha.
Sheltie sobib pere-seltsikoeraks.Oma haukumisega annab ta märku ka võõraste tulekust.Väiksemad lapsed saavad ka sheltie jalutamisega hakkama,ei ole karta,et koerad lähevad teiste koertega kaklema või ennast rihma otsast lahti tõmbavad.Sheltiga on kerge reisida nii auto,bussi kui ka lennukiga.
Sheltie sobib väga hästi ka vanematele inimestele just selle tõttu,et ei ole liiga suur.Teda saab igale poole kaasa võtta ja kui on vaja ära sõita saavad temaga hakkama ka sugulased või sõbrad.
Sheltie sobib väga hästi ka koeraspordi harrastajatele.Enamus agility koeri on sheltied.Agility kujutab ennast sellist spordiala,kus koer peab ületama takistusi ja omanik jookseb kõrval,arvesse võetakse raja läbimiseks kulunud aega.Ka Eestis on juba see spordiala levima hakanud ja on edukaid sheltisid.Eesti mini maailmameistrivõistluste  meeskonnas 2018a 4-st koerast 3 olid sheltid.

Eesti esimene Rahvusvaheline agility tšempion WCL Kenneth”Kenži” Luksemburgis EU võistlustel
om:Kristina Lukaševa,Tallinn
EEsti tšempion WCL Bluestone”Rocco” on väga hea agility koer
om:Katrin Riska,Tallinn
WCL Nelson”Tango”,Läti agility tsempion,võistluste võitja rahvusvahelises klassis,võistelnud MM võistlustel
om:S.Broditskaja,Läti
Kenži rahvusvahelistel võislutel Kristinaga Eestit esindamas
Soome agility tsempion WCL Didi”Tinja” om T.Waldham,Soome
Soome tšempion sõnakuulelikkuses WCL Gillie”Riittu”,om:Arja Kiiveri,Soome
Harjutusplatsil

Sheltie sobib ka maale talusse,ta saab hakkama nii lammaste kui ka lehmade karjatamisega.Elus näide on meie isane sheltie”Kent”,kes töötas aastaid piimakarja talus karjakoerana ja karjatas 40 lehma ja elas 15 aastaseks.

Näitusele minemine ei ole koera omanikule kohustuslik,aga siiski soovitaks vähemalt korra koeraga näitusele tulla.Emasele koerale,kellele soovitakse kutsikaid oleks aga see kohustuslik.Nõuandeid,kuidas õpetada koera näitusel esinema,annan alati.Näitusel esineda ei ole raske,natuke peab siiski koera kutsikana õpetama.Koer peab näitusel paigal seisma 1 minuti,laskma ennast laual katsuda,lubada vaadata hambaid.Samuti tuleb tal omaniku kõrval lõdva rihma otsas joosta üks ring.Ta ei tohi liikumisel hüpata ega rihmast tirida.

Pildil on koer näituseseisakus.Didi,10 kuune,emane harjutamas.
Sheltie peab näitusel ennast kohtunikul lubama katsuda.
Koera liikumine näitusel.

Sheltie sobib nii korterisse kui ka eramajasse.Ta ei karda külma.

Sheltie on terve tõug,haigusi väga vähe ja vanemad koerad
on väga elujõulised.

Eestis sünnib aastas 30-40 sheltie kutsikat,Soomes 1000,Rootsis 900.Soome sheltie ühingul on 2500 liiget ja 4 korda aastas ilmub oma tõuühingu ajakiri.
Eesti sheltiede tase on kümne aasta jooksul pidevalt tõusnud.Meil sündinud koerad on viimastel aastatel saavutanud auhinnalisi kohti mitmetel suurtel näitustel ka väljaspool Eestit.Eestis tegutseb Lamba ja Karjakoerte tõuühing,kuhu kuulub ka sheltieomanikke.Igal aastal korraldab tõuühing ka karjakoerte erinäituse.

Olen püüdnud 30 aastat sheltie tõugu Eestis kasvatada.Eestis on 2 kasvatajat,kellel on rohkem sheltisid,mina ja Korna Dina”Scandyline” kenneli omanik.Karin Põiklägu”Kuukivi” kennelis on ka väga ilusaid koeri ja Karin on ka superhea koerte fotograaf.
Sheltie pesakonnas on keskmiselt 3 kutsikat.
Olen aretuses kasutanud erinevaid isaseid,kes enamus on elanud välismaal ja kodus on 7-s põlvkond minu kasvatatud koeri.
Oma kenneli suurimateks saavutusteks pean 2002 , 2003 ja 2005a. Soome sheltide kolmel suurimal tõu erinäitusel saadud sertifikaate.2002 a sai emaste serdi “Luna” ja 2003 a. “Milli” 2005a “Euro” ja “Kati”-Luna tütar.Kolmel erinäitusel oli kõigil ligi 100 osalejat ja kohtunikud olid kutsutud Inglismaalt.2019 aastal tuli WhiteCoastal Singing in TheRain Soome ja Rootsi tšempioniks ja Rootsi võitjaks.
Samuti on sirgunud selle lühikese ajaga ligi 30 tšempioni nii Eestis elavaid kui ka mujal.Pilte nendest koertest-CCwinners-champions.

WCL Madonna,Soome tšempion,edukalt läbinud iseloomutesti,üle 180 punkti
WCL Peppercorn,Soome tšempion,läbinud edukalt iseloomutesti,om:Eini ja Saana Heikkila,Soome

Pilte meie koertest saab vaadata meie kodulehel:

isased-our dogs,emased-our bitches,meie isased,meie emased.

kutsikad,pesakonnad,kutsikate müük-puppies

näitused-shows

uudised-news,uued pildid-new photos

Võttes meie käest endale kutsika,olen igati abiks kutsika kasvatamisel.

Kui olete huvitatud tõust,võtke ühendust ,saame aja kokku leppida ja näete täiskasvanud koeri.

inna.tolli@gmail.com

5167620

skype-whitecoastal

Kõige paremat,kohtumiseni !!!

Inna Tolli ja Co

Sõpradega koos peale näitust 1991a.
Euro,2004,2 aastane
Eeva
Eesti,Soome,Venemaa tsempion,RKF Ch ,blue-merle,WCL Blue Moon”Euro”
Pildil lühikarvaline soobel collie,pikakarvaline blue-merle collie ja tricolor sheltie
pilt:Karin,P
1997
kennel”Scandyline”
Blue-merle collie ja soobel sheltie,foto:Irina Sorokina,Venemaa(mõlemad koerad pildil on sündinud Inglismaal)